Wykup samochodu z leasingu

W leasingu operacyjnym właścicielem samochodu jest zawsze firma leasingowa czyli leasingodawca, oznacza to że po spłaceniu rat leasingowych musimy przenieść własność samochodu na leasingobiorcę czyli na klienta.

Wykup auta z leasingu – jak to działa?

Wykup auta z leasingu jest określony z góry, także przy podpisywaniu umowy leasingowej mamy określoną opłatę wstępną ilość rat oraz wysokość wykupu. Większość naszych klientów do niedawna stosowała minimalny wykup przeważnie 1% gdyż wykup powyżej 10 000 zł netto nie stanowił mostu a podlegał amortyzacji. W tej chwili klienci wolą mieć większe wykupy nawet do 45% ze względu na niższy podatek od różnicy od ceny sprzedaży.

Wykup samochodu z leasingu i jego sprzedaż

Wykup samochodu stanowi potwierdzenie, że nasz przedmiot leasingu jest już w naszej własności. Teraz zachodzi pytanie czy chcemy go dalej użytkować czy raczej sprzedać. Jeśli samochód chcemy zatrzymać to musimy go nanieść na środki trwałe i jeśli wykup przekraczał 10 000 zł netto w przypadku samochodu osobowego musimy go amortyzować. Wyjątek stanowią inne przedmioty np. samochód ciężarowy z leasingu możemy do kwoty 50 000 euro w danym roku zastosować jednorazową amortyzację, czyli całość wykupu z leasingu zaksięgować w jednorazowy koszt.

W przypadku dalszej odsprzedaży musimy się liczyć z zapłatą podatku dochodowego od różnicy między wykupem samochodu z leasingu, a ceną za którą sprzedaliśmy auto, aby uniknąć takiego podatku możemy wziąć kolejny samochód i wpłata własna będzie stanowić koszt do naszego przychodu ze sprzedaży auta.

Wykup samochodu z leasingu

Wykup leasingu na osobę prywatną

Od 1 stycznia 2021 roku nie można wykupować przedmiotów leasingu na osoby prywatne – zostało to wprowadzone przez Nowy Polski Ład – który zabrania stosowania takich transakcji. Wcześniej klienci wykupywali przedmioty na osoby prywatne i robili darowiznę w pierwszej linii, gdzie mogli ominąć podatek dochodowy.

Wykup aut z leasingu – czy to się opłaca?

Wszystkie firmy leasingowe finansując samochody w leasingu operacyjnym ustawiają wykup na takim poziomie, aby opłacało się wykupić przedmiot, bo leasingodawca nie jest zainteresowany sprzedażą takiego przedmiotu we własnym zakresie. Niemniej jednak są na rynku polskim umowy leasingu w formie wynajmu długoterminowego, gdzie wykup nie jest obowiązkowy i faktycznie możemy oddać samochód lub go wykupić w formie jednorazowego przelewu lub rozłożyć sam wykup samochodu na kolejny okres.

KALKULATOR LEASINGU

kontakt z doradcą