Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa to alternatywa dla kredytu bankowego. Jest ona udzielna przez firmę leasingową a nie bank w związku z tym klient nie musi spełniać wielu rekomendacji w tym zdolności finansowej.

Co to jest pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa jest to nic innego jak kredyt tylko nie udziela jej bank bezpośrednio a poprze firmę leasingową. Pożyczka leasingowa ma szerokie zastosowanie w przypadku przedmiotów które nie są objęte podatkiem VAT lub mają niższą stawkę niż 23%.

Pożyczka leasingowa stosowana jest:

 • w zakupie samochodów ze stawką ZW
 • w rolnictwie – większość przedmiotów mamy na 8% VAT
 • w medycynie – tu przeważająca ilość przedmiotów ma 8% VAT
 • w dotacjach unijnych

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa – zalety

Pożyczka leasingowa wyparła już dawno leasing finansowy, ze względu na prostszy schemat samej umowy. Do tego jest bardzo elastyczna pod kątem okresu i wcześniejszej spłaty. W leasingu operacyjnym musimy się trzymać warunków początkowych w których międzyinnymi jest okres umowy. Jeśli zawarliśmy umowę na 4 lata to musimy w leasingu operacyjnym kontynuować tą umowę bez możliwości jej wcześniejszej spłaty. Oczywiście są sytuacje kiedy możemy wcześniej zakończyć umowę to jest kradzież lub całkowite zniszczenie przedmiotu. Mamy też możliwość oddania przedmiotu do firmy leasingowej, która sprzeda przedmiot na aukcji za 75 % ceny rynkowej a jeśli nie będzie klienta to na kolejnej za 50% i resztę musimy dopłacić do zakończenia zobowiązania w firmie leasingowej. W pożyczkę leasingowej nie mamy takiego problemu, możemy w każdym czasie spłacić lub sprzedać przedmiot wraz z pożyczką.

Pożyczka leasingowa krok po kroku

 1. Wybierz przedmiot finansowania
 2. Wypełnij wniosek online 
 3. Poznaj ofertę
 4. Podpisz umowę
 5. Odbierz przedmiot

Pożyczka leasingowa – księgowanie

Pożyczkę leasingową księgujemy tak samo jak kredyt a mianowicie, odsetki od rat są kosztem uzyskania przychodu jak również amortyzacja przedmiotu. W pożyczce leasingowej nie ma wykupu jak również opłata wstępna nie jest kosztem.

Pożyczka leasingowa – amortyzacja

Każdy przedmiot w pożyczce leasingowej podlega amortyzacji zgodnie z tabelą:

 1. Samochody osobowe – 20%
 2. Ciągniki siodłowe – 14%
 3. Autokary – 14 %
 4. Jachty i skutery wodne – 7%
 5. Samoloty – 14 %
 6. Meble – 20%
 7. Klimatyzacja – 20 %
 8. Fotowoltaika – 10%