Zmiany podatkowe w leasingu w 2019

Z początkiem roku 2019 weszły w życie nowelizacje do ustaw o m.in. podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych i kilku innych ustawach. Ten akt prawny przegłosowany został 23 października 2018 roku i od razu był powodem wielu kontrowersji, szczególnie w branży leasingowej. Czy ustawa, którą rząd zapowiedział jako część programu 3xP czyli „Przyjazne, Proste, Przejrzyste”, faktycznie wprowadza dobre zmiany do prawa?

Dla jednych nowy akt okazał się fatalną wiadomością, ale należy przyznać, że nie przyniósł on wyłącznie negatywnych konsekwencji, a w niektórych punktach zmiany mogą okazać się dla niektórych korzystne. Poniżej postaraliśmy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania:

1. Na czym polegały zmiany podatkowe w leasingu w 2019?

Jedną z większych zmian, która spotkała się z raczej krytycznymi komentarzami, jest wprowadzenie limitu leasingu operacyjnego samochodów osobowych wynoszącego 150 tys. zł. Zatem wszelkie odpisy ponad tą liczbę, nie należą już do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, dla samochodów wykorzystywanych prywatnie i służbowo, można doliczyć 75% wydatków eksploatacyjnych. Stopa 100% została jedynie dla samochodów używanych wyłącznie służbowo. Ważnym (pozytywnym) punktem zmian jest także zniesienie kilometrówek dla pojazdów prywatnych.

2. Co jest teraz najbardziej opłacalne?

Leasing na samochód służbowy osobowy do wartości 150 tys. zł będzie najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw (warto dodać, że limit ten dotyczy kapitału, wszelkie odsetki należą już do kosztów całości i nie są objęte limitem).

3. Jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą wejście ustawy? Kto najbardziej odczuł zmiany?

Akt z 23 października 2018 roku wprowadza komplikacje dla przedsiębiorców korzystających z auta zarówno służbowo, jak i prywatnie, ponieważ wzrosła podstawa ich opodatkowania (75% wydatków doliczanych do kosztów przychodu).

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy zakupili w tym roku pojazd typu premium czy klasy luksusowej (droższy niż 150 tys. zł) najbardziej odczuli zmiany, z powodu wprowadzonego limitu.

Jeśli masz pytania co do wprowadzonych przez rząd zmian w leasingu i chcesz wiedzieć jak to wygląda w praktyce – skontaktuj się z naszymi doświadczonymi konsultantami, którzy z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania. Doradztwo finansowe i księgowe proponujemy w całym kraju. Jeżeli jesteś zainteresowany leasingiem to zapraszamy do wypełnienia wniosku online na leasing.