Jak opodatkować sprzedaż samochodu zakupionego na kredyt?

Zarówno duże, jak i średnie czy małe przedsiębiorstwa oraz podmioty rejestrujące jednoosobowe działalności, wybierają wygodny i opłacalny kredyt samochodowy. Często, w wyniku na przykład różnych wypadków, taki samochód zakupiony na kredyt chcą odsprzedać – jak prawidłowo opodatkować taką czynność?

Jak prawidłowo opodatkować sprzedawany samochód firmowy kupiony na kredyt?

Najczęściej taki pojazd jest zaliczany do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa, ponieważ wykorzystywany jest wyłącznie w zakresie działalności. Dzięki temu możemy również zarówno koszty wartości, jak i niezbędne wydatki rozliczyć w formie amortyzacji. Amortyzacja może się skończyć w momencie, w którym raty oraz wpłata własna były wyższe niż część zamortyzowana pojazdu.

Należy pamiętać, że, gdy decydujemy się na sprzedaż firmowego mienia (tutaj pojazdu), to należy go dopisać do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli decydujemy się na sprzedaż auta nie w pełni zamortyzowanego, to część niezamortyzowana jest kosztem jednorazowym, odliczanym w chwili sprzedaży pojazdu.

Co z VAT? Czy mogę uniknąć jego płacenia?

Z początkiem 2014 roku, sprzedaż samochodu użytkowanego wyłącznie w działalności gospodarczej, musi być opodatkowane podatkiem od towarów i usług – czyli VAT. Bez znaczenia jest czas, podczas którego pojazd był używany. Czynnikami, które mogą znieść obowiązek tego typu opodatkowania, jest rodzaj użytkowania samochodu (czy był wykorzystywany w pracach zwolnionych z VAT) i czy właściciel przedsiębiorstwa nie mógł odliczyć od auta podatku.

Może być również możliwość wykonania korekty do naliczonego podatku VAT, dotyczy to jednak wyłącznie aut sprzedanych przed rokiem użytkowania, jeśli wartość jest równa lub mniejsza 15 tys. zł, lub po 5 latach w przypadku innych pojazdów, niezależnie od wartości.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące pojazdów na kredyt i leasingu samochodów, skontaktuj się z nami. Profesjonalni, doświadczeni doradcy odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą wybrać najlepsze, najkorzystniejsze rozwiązanie. Doradztwo finansowe oferujemy w całym kraju.