Wyjaśniamy jak czytać ofertę w kredytach hipotecznych

Kredyt mieszkaniowy

Mieszkanie możesz wybrać sam, jest to znacznie łatwiejsze niż dobranie odpowiedniego finansowania. Wybieramy lokalizację, która nas interesuje i poprzez biura obrotu nieruchomości lub na własną rękę szukamy wymarzonego mieszkania lub domu.  Wybór finansowania w formie kredytu hipotecznego lepiej skonsultować z profesjonalnym biurem, które posiada porównywarki kredytowe i podpowie na co zwrócić uwagę, tym bardziej że te dobra biura nie pobierają żadnych prowizji także mamy tą samą ofertę co w banku. Dlaczego nie skorzystać ? Jeśli mamy to bezpłatnie ?

Zły wybór to  często decyzje  negatywne lub po podpisaniu umowy dowiadujemy się o dodatkowych kosztach. Kto w końcu wie co to jest Wibor czy spread i w jaki sposób jest wyliczany i jak może się zmieniać ?

SPREAD – różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży. Jeśli twój kredyt jest w walucie obcej np. CHF, EUR, USD, GBP możesz zamienić go po dużo korzystniejszym kursie w naszym kantorze. Spread ustalany jest na rynku forex w skrócie FX na podstawie różnicy cen między zakupem a sprzedażą. Każdy bank ustala indywidualnie wartość spreadu dlatego warto porównać go z naszym kantorem. 

WIBOR – wysokość oprocentowania pożyczek międzybankowych  na polskim rynku, Przeważnie banki w kredytach hipotecznych korzystają z trzymiesięcznego wiboru ( 3M ) czym jest większy np. 6M tym bardziej niekorzystny.

LIBOR – wysokość oprocentowania ceny w jakiej banki mogą pożyczyć środki od Centralnego Banku Szwajcarskiego. Na dzień dzisiejszy libor jest ujemny co oznacza że rząd szwajcarski dopłaca do pożyczek z racji wysokiego kursu CHF próbuje obniżyć ten kurs w celu pobudzenia własnej gospodarki eksportowej.

EURIBOR – wysokość ustalana waluty EUR podobnie jak libor jest na bardzo niskim poziomie. Kredyty udzielane w EUR oprocentowanie to marża banku + aktualny euribor.

Marża banku – jest to składowa część oprocentowania kredytów udzielanych przez bank. Jeśli oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 4 %, a WIBOR 3M wynosi 2%, wówczas marża banku jest na poziomie 2%. Marża banku to wartość, jaką bank zarabia udzielając nam kredytu.

Myślę że trochę przybliżyliśmy pojęcia stosowane głównie w ofertach bankowych i na co zwrócić uwagę porównując oferty.

Zapraszamy do naszego kalkulatora kredytów hipotecznych 

Pozdrawiamy

Zespół DG – INWEST

Blog